Ahududu Fidanı Ahududu Fidan Üretimi
12 Temmuz 2024

Ahududu Fidanı Ahududu Fidan Üretimi

Ahududu Fidanı

Ülkemizin batıdan doğuya ve kuzey bölgelerinde yetişen, rakım yüksekliği 1000 metre ve daha yüksek bölgelerimizde, özellikle de nem oranı fazla olan yerlerde, doğal olarak kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Halk arasında ağaç çileği, kırmızı böğürtlen gibi çeşitli isimlerle bilinir. Son yıllarda gerek dondurulmuş ürünler kategorisindeki ihracat yeri gerekse son zamanlarda gelişen dondurma çeşitleri ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Ahududu bitkisi orta veya orta küçük çalı bitkileridir. Özel bir toprak veya bakım gerektirmezler, ayrıca ahududu bitkisi, su tutma ve geçirgen kapasitesi yüksek topraklarda daha yüksek verim alınmaktadır.

Ahududu Fidan Üretimi Nasıl Yapılır?

Ahududu fidanı üretiminin en önemli yöntemlerinden biri kök sürgünlerinden büyüyen fidanlardır. Ahududu bitkisinin her yıl köklerden çıkan sürgünler mevsimi boyunca gelişim ve büyümelerini tamamlarlar. Bu sürgünler, sonbaharla birlikte yaprakların dökülmesi ile ilkbahara kadar köklerinden yetişen bu sürgünler, kökleri ile sökülerek ahududu fidanı olarak kullanılırlar. Kışları sert geçen bölgelerde en uygun fidan sökümü ilkbahar aylarıdır.

Diğer bir ahududu fidanı üretimi ise köklerinden elde edilen çeliklerdir. Sonbaharda yaprakların dökümünden hemen başlayan dönem ile ilkbaharda gözlerin belirginleşmesine kadar geçen sürede, 2 ila 10 milimetre kalınlığa ve 5-10 santimetre uzunluğa kadar muhtelif kalınlıklarda köklerden parçalar hazırlanır. Bu kök parçaları, dikime kadar nemli bir ortamda tutularak kurumaları önlenir. Alınan kökler, dikim yapılacak arazide 50-80 santimetre aralıklarla ortalama 4 santimetre derinliğe yatay biçimde dikilerek üzeri kapatılmaktadır. Bu çeliklerde bulunan gözler, ilkbaharla birlikte patlar ve dikime hazır fidan haline gelirler.

Modern doku kültürü yöntemi ise kontrollü bir ortamda büyütülen ana bitkilerin büyüme noktalarının olduğu yerlerden yaklaşık 0,1 ile 0,3 milimetre civarında küçük parçalar alınmaktadır. Bu örnekler sterilize edilmiş özel tüplerde, özel besin ortamlarında korunarak büyüme odalarında muhafaza edilirler. Işık, nem ve sıcaklık gibi şartların iyi sağlandığı büyüme odalarında çoğaltılarak bitkiler oluşturulur. Bu bitkiler önce küçük saksılara, daha sonra daha büyük saksılara alınarak dış ortam şartlarına alıştırılarak büyütülürler.

Ahududu Fidanı Cinsleri

Meeker Cinsi Ahududu

Makine ile hasada uygun, güçlü bir şekilde gelişen, kırmızı renkli, iri meyveli, orta sertlik derecesine sahip kaliteli ve taze işlemeye uygun bir cinstir.

Heritage Cinsi Ahududu

Dik büyüyen, güçlü ve gelişen bir yapıya sahiptir. Geç dönemlere kadar ürün hasadı yapılabilen ve farklı bölgelere, iklimlere iyi uyum sağlayan, meyvesi sert ve orta irilikte, orta düzeyde kırmızı olup, tadı orta düzeydedir ve derin dondurulmaya uygundur. İklimi serin bölgelerde geç olgunlaşma süresi bulunmaktadır.

Willamette Cinsi Ahududu

Farklı bölgelere çok kolay uyum sağlayabilen, güçlü bir şekilde gelişen, zararlılara ve hastalıklara dayanıklı, makine ile hasada uyumlu bir ahududu cinsidir. İklimi sıcak olan bölgelerde sonbahar hasadı da alınabilmektedir. Willamette cinsi ahududu, konik yapıda, kırmızı renkli, yapısı iri ve sert olup tadı iyi olup işlemeye oldukça elverişli bir cinstir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altay Ceviz Fidanı

Altay Ceviz Fidanı

Editörün Seçtiği

Domates Fidanı İklimi

Domates Fidanı İklimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fidan Türleri ve Özellikleri

Fidan Türleri ve Özellikleri

Hünnap Fidanı Türleri ve Özellikleri

Hünnap Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Pitaya Fidanının Meyvesinin İçeriği

Pitaya Fidanının Meyvesinin İçeriği

Güncel

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri