Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri
08 Temmuz 2024

Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Dut Fidanı

Dut fidanı, her türlü iklimde yetişebilmesi ve toprak açısından seçici olmaması nedeniyle birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Türkiye'de genellikle Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ, Ordu ve Ankara gibi illerde daha yoğun olarak fidan dikimi yapılır ve dut üreticiliği bu bölgelerde yaygındır. Dut fidanları aşırı bakım gerektirmeyen bir bitki türüdür ve genellikle ipek böcekçiliği için yetiştirilir.

Dut Fidanının İklim ve Toprak İstekleri

Dut fidanı, hemen hemen her iklimde yetişir. Ancak daha çok sıcak ve ılıman iklimleri sever. Türkiye'de meyve ağacı yetiştirilen her bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. Dut fidanının dikimine sonbahar mevsiminde ağaçların yapraklarını dökmesinden itibaren başlanır ve ilkbahar mevsimine kadar devam edilebilir. Ancak fidanların sulama yapılamayan alanlara ve tarım ilaçlanması gereken ürünlerin yakınına dikilmesi uygun değildir.

Dut Fidanının Dikimi

Dut fidanı, kapama bahçeleri şeklinde, tarlaların ve bahçelerin kenarlarına sınır ağacı olarak veya çeşitli tarım ürünleri ile karışık bir bahçe oluşturularak tesis edilebilir. Dikim yapılacak alan belirli sıra ve mesafe ayarlanarak işaretlenir. Fidanların düzgün ve sıralı olarak dikilebilmesi için dikim tahtasının kullanılması daha uygun bir yöntemdir. Dikilecek olan fidanlar için önceden işaretlenen yerlere yaklaşık 50 cm genişliğinde ve derinliğinde çukur açılır. Dikilecek olan dut fidanının köklerinde yaralı kısımlar varsa kesilir ve alınır. Daha sonra fidanların kök kısımları kazılan çukurların içerisine yerleştirilir ve çukurlar gübre ile karıştırılmış toprak ile doldurulduktan sonra dikilen fidanın çevresine bir çanak oluşturulur ve fidan can suyuyla sulanır.

Dut Fidanının Budanması ve Bakımı

Dut fidanları, eğer yaprak elde etmek için dikiliyorsa, serbest olarak büyümelerine gerek yoktur. Bu nedenle her sene ipek böceği besleme zamanında budama işlemi yapılır. Dut fidanlarının fazla büyümeyecekleri için dut bahçeleri oluşturulurken dikilen fidanların arasının fazla uzak olmasına gerek yoktur. Bu sayede daha çok fidan dikilip yaprak verimi artırılabilir.

Kapama Bahçeleri ve Diğer Tarım Ürünleri ile Dikim

  • Kapama bahçelerine dikilecek olan dut fidanları, yaklaşık olarak 3 metre aralıklarla dikilebilir. Ancak toprak traktörle işlenecekse fidanlar 4 metre aralıklarla dikilmelidir.
  • Diğer tarım ürünleri ile dikilecek olan dut fidanları arasındaki mesafe ise yaklaşık 1,5 metre olmalıdır.
  • Dut fidanları sınır ağacı olarak dikilecek ise fidanlar arasındaki mesafenin 2-3 metre arasında tutulması daha uygundur.

Dut Fidanının Sulanması

Dut fidanının dikildiği ilk senelerde hızlı gelişmesi için sulama işlemi sık yapılmalıdır. Yetişkin olan dut fidanları ise yaprak veriminin daha kaliteli olması için daha sık sulanmalıdır. Yaz mevsiminde dut fidanlarının daha çok suya ihtiyacı olması nedeniyle günde 3 defa sulama işlemi gerekebilir.

Dut Fidanının Toprak İşlemesi

Sonbahar, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, yani yılda üç defa dut fidanlarının toprak işlemesi yapılır. Sonbahar mevsiminde, toprak işlemesi yaprak dökümü zamanında, ilkbahar mevsiminde ise fidanlar filizlenme başlamadan önce yapılır. Yaz mevsiminde ise yaprak hasadı olduktan sonra ve fidanlar budandıktan sonra toprak işlemesi gerçekleştirilir.

Dut Fidanının Gübrelenmesi

Dut fidanları yetiştirilirken aynı zamanda gübreleme işlemi yapmak verim açısından oldukça önemlidir. Gübreleme işlemi, sonbahar mevsiminde verimin artması ve toprak yapısının düzeltilmesi amacıyla yapılır. Dut fidanı gübrelenirken genellikle çiftlik gübresi kullanılır. Dut fidanlarına ihtiyaç duyulduğunda ise kimyasal gübre de verilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

feyza

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Dut hepimizin severek yediği bir meyvedir. Ben ağacını alıp kendim yetiştirmek istiyorum, ilk önce hakkında araştırma yapayım dedim. Yazınızda toprak işlemesinden bahsetmişsiniz ancak hangi ay dikebileceğimiz söylemediniz. Söyler misiniz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dut ağacını dikmek için en uygun zaman genellikle ilkbahar aylarıdır. Mart veya Nisan aylarında fideleri dikebilirsiniz. Bu dönemde toprak daha ılımandır ve ağacın kök salması için yeterli nem bulunur. Başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Muz Fidanının Toprak İsteği

Muz Fidanının Toprak İsteği

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Vişne Fidanı Türleri ve Özellikleri

Vişne Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fidan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Fidan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri