Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Elma Fidanı

Elma, eski Türkçe'de "alma" olarak bilinir ve bu isim, meyvenin kırmızı renginden kaynaklanmaktadır. Elmanın, ilk olarak Kuzey Anadolu, Güney Kafkaslar, Rusya'nın güneybatısı ve Orta Asya civarlarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tür, tüm dünyaya Orta Asya'dan yayılmıştır. Besin değeri oldukça yüksek olan bir meyvesi bulunmaktadır. Tarih boyunca yapılan kültür çalışmalarıyla 1000'den fazla farklı elma türü üretilmiştir.

Elma Fidanlarının Üretimi

Elmanın kültür türleri aşı ile üretilir. Ancak bazı çeşitler kök sürgünü ile de üretilebilir. Elma en fazla Amasya ilinde üretilmektedir. Amasya'nın elması oldukça ünlüdür. Meyve verme yaşı, anacın türüne göre değişiklik gösterir. Bazı anaçlar ilk dikildikleri sene meyve verirken, bazıları üçüncü yaşından itibaren meyve vermeye başlar. En geç verime başlayan anaçlar ise normal elmanın çekirdeğinden üretilmiş olan anaçlardır. Bu anaçlar 5 ile 6 yaş arasında meyve vermeye başlar.

Fidan Dikimi

Elma yetiştiriciliğinde en önemli husus fidan dikimidir. Fidan dikimi, genellikle sonbaharda yaprak dökümünden ilkbaharda ağaçlara su verilmesine kadar geçen dönemde yapılır. En uygun dikim dönemi, kışı ılık geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbahar mevsiminde dikim yapmaktır. Dikimi yapılacak fidanların köklerindeki yaralı ve hasarlı kısımlar, makas ile temizlenir. Bu işlem, ağacın gövde ile kök dengesini sağlar.

Dikim İşlemi

Açılmış olan çukurların içerisine üst toprak konur ve fidan dikim tahtasının tam ortasına, aşı noktası güneye bakacak şekilde ve toprak seviyesinden 20-25 cm yukarıda olacak şekilde yerleştirilir ve toprakla doldurulur. Kökler arasında hava boşlukları kalmaması için toprak, hafifçe ayakla bastırılmalı ve 20-30 litre can suyu verilmelidir.

İlkbahar Dikimi

İlkbahar mevsiminde dikilen dalsız fidan, don tehlikesi tamamen atlatıldıktan sonra aşı noktasından 70-75 cm, yerden ise 90-95 cm'den, lider olabilecek iyi gelişmiş bir gözün 2-3 mm yukarısından meyilli kesilir. Eğer fidan 3'ten az yani 1 veya 2 dalı var ise bu dallar kesilir ve fidan, bir göz üzerinden kesilip ardından dikilir. Aşı noktası toprak seviyesinden en az 20 cm yüksekte olmalıdır.

Fidan Seçimi

Elma bahçesi kurulurken mutlaka sertifikalı fidanlar tercih edilmeli ve fidanların sağlıklı olması, kök sistemi, ebadı ve boyunun TSE standartlarına uygun bir biçimde olması gerekmektedir.

Ek Bilgiler

Elma fidanları dikildikten sonra düzenli olarak sulanmalı ve bakım yapılmalıdır. Ayrıca, fidanlar hastalıklara karşı korunmalı ve gerektiğinde ilaçlama yapılmalıdır. Gübreleme de elma ağaçlarının sağlıklı büyümesi için önemlidir. Elma ağaçlarının budaması, verimi artırmak ve ağacın sağlıklı kalmasını sağlamak için düzenli olarak yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Lavanta Fidanı Türleri ve Özellikleri

Lavanta Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Pitaya Fidanının Meyvesinin İçeriği

Pitaya Fidanının Meyvesinin İçeriği