Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?
25 Haziran 2024

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Fidan Aşılama

Fidan aşılama, bir bitkinin küçük dal parçasını alıp başka bir bitkiyle kaynaştırma işlemidir. Üretimi zor olan bitkilerin ve ağaçların çoğaltılmasında kullanılan bu yöntem, bitkilerin daha hızlı ve verimli bir şekilde büyümesini sağlar. Fidan aşılama için iki temel bileşen gereklidir: anaç gövde ve aşı kalemi. Anaç gövde kök gelişimini desteklerken, aşı kalemi dal ve yaprak gelişimini sağlar.

Fidan Aşılama Çeşitleri

Fidan aşılama, ana gövdeye takılacak parçanın özelliğine göre iki ana türe ayrılır:

  • Göz Aşısı
  • Kalem Aşısı

Göz Aşısı

Göz aşısı yapımında en önemli nokta, en verimli sürgün gözlerinden alınan parçalarla aşı yapmaktır. Bu yöntemde, almak istenilen fidanın uç kısmındaki yeni sürgün vermiş filizlerden meyve dallarına uzak bir kalem alınarak ana gövdeye hızlı bir şekilde aşı yapılır.

Aşı esnasında alınan kalemin uç kısımları kesilir. Uç kısımlar, aşılama yapıldıktan sonra odunlaşmaya dönüşeceği için meyve verimi yapmaz. Aşı için kesilen verimli fide, nemini kaybetmemesi amacıyla hızlıca yaprakları ve uç kısımları temizlenip hemen suyun içine bırakılır. Göz aşısı yapmak için kalem hazırlanmış olur. Göz aşısında en önemli aşama, aşı gözünü çıkarmaktır. Aşı gözünü yatay bir şekilde keskin bir aletle çentik atarak kesiyoruz.

Atılan çentikler göze zarar vermeden 1-5 santim alttan ve üstten atılıp göze zarar gelmeyecek şekilde çizilip hafif hareketlerle kabuk çıkarılır. Çıkan kabuğun altında siyah bir nokta bulunur. Eğer o nokta varsa aşılama başarılı olacaktır. Aşılamak istenilen gövdeye veya dala dikey bir çentik atılır ve o çentik çevresindeki kabuk kaldırılır.

Gözümüzü bu çentiğe yerleştirip aşının hava almayacağı şekilde sıkıca sararız. Göz aşısı 3-4 hafta içinde yeşillenirse tutmuş demektir. Aksi takdirde yeniden aşılama yapmak gerekir. Bu aşı yöntemi, istenilen verimi kısa sürede elde etmek için tercih edilir.

Kalem Aşısı

Kalem aşısı, ana gövdeye yapılacak aşının 10-15 santim uzunlukta ve başında 2-3 dal bulunan kalemle yapılır. Aşı yapılacak kalemde 2-3 göz bulunmalıdır. Fazla göz sayısı, aşının tutmasını zorlaştırabilir.

Aşı yapılacak kalem, göz aşısında belirtildiği şekilde hazırlanır. Aşı yapılacak ana gövdede herhangi bir dal veya aşının yapılması istenen bölgeye keskin bir aletle yukarıdan aşağıya ayıracak şekilde kesilir. Bu kesiye kalemin gireceği şekli verip hazırlarız.

Kalemin ana gövdeye gireceği yeri az sivri yapmamız gereklidir. Aşı yapılacak kalemi ana gövdedeki kesiğe dikkatlice yerleştiririz. Aşı eklemesi bittikten sonra sıkıca yaralı bölgeyi hava almayacak şekilde sarıp aşı işlemini tamamlarız.

Fidan aşılama, bitkilerin daha sağlıklı ve verimli bir şekilde büyümesini sağlar. Doğru aşı yöntemlerinin kullanılması, bitki gelişimini hızlandırarak daha kaliteli ürünler elde edilmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Badem Fidanı Türleri ve Özellikleri

Badem Fidanı Türleri ve Özellikleri

Sarılop İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

Sarılop İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Red Globe Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Red Globe Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri