Asma Fidanı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Asma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Asma fidanı, Türkiye'nin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilen, üzüm üretimi için kullanılan bir bitkidir. Asma fidanları, çardak biçiminde veya sarmaşık şeklinde yetiştirilebilir. Sarmaşık biçiminde yetiştirilen asma fidanları, istediğiniz yönde ve yere doğru dallarını yönlendirebilirsiniz. Aşılı asma fidanlarının dikim işlemi ise aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilir:

Toprak Hazırlığı

Bağ oluşturulmadan önce, eğer gerekli ise arazi tasfiye edilmelidir. Tabanında bulunan suyun yüksek olması nedeniyle drenaj önlemleri alınmalıdır. Bu süreçte, toprak analizi sonucunda tavsiye edilen düzeyde fosfor ve potasyum içeren taban gübresi verilmelidir. Uygun şartlar doğrultusunda belirlenmiş sıra araları ve sıra üzerindeki mesafeler doğrultusunda asma fidanlarının dikileceği kısımlar işaretlenir. Toprağın tavlı ve iklim koşullarına uygun olduğu dönemde, dikim çukurları yaklaşık 30 cm genişlikte ve 40 cm derinlikte olacak şekilde bel küreği veya traktör burgusu yardımıyla açılmalıdır. Arazinin hazırlanması sırasında taban gübreleme işlemi yapılmamışsa, dikim çukurlarının dip kısımlarına yanmış ve dezenfekte edilmiş çiftlik gübresi konulmalıdır.

Dikim Zamanının Belirlenmesi

Açık köklü aşılı asma fidanları, hava durumuna göre geç sonbahar veya erken ilkbaharda dikilebilir. Kışların soğuk geçtiği yerlerde, toprağın iyice ısınıp tava gelmesinden hemen sonra ilkbahar dikimi; kışların ılıman olduğu yerlerde ise yaprak dökümünün hemen ardından sonbahar dikimi önerilir.

Asma Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Fidanların kök kısımları dikimden bir gün öncesinde su içinde bekletilmelidir. Fidanların gövde bölümünden ayrılan kök kısımları tamamen temizlenmelidir. Ardından, fidanların dip kökleri 5-10 cm uzunluğunda kesilmelidir. En kuvvetli ve dik gelişen sürgün 2-3 göz üzerinden kesilmeli, diğerleri ise dip kısımlarından kesilmelidir. Dikime hazır hale gelen fidanlar, dikim işlemi gerçekleşene kadar nemli bir çuval veya su içinde bekletilmelidir.

Asma Fidanı Dikimi Sonrası Bakım İşlemleri

Aşılı fidanların üst kısmı, kümbet yapılarak örtülür ve bu sayede aşının boğaz kökleri oluşur. Bu kökler, ilkbahar sonunda kümbetler açılarak temizlenir ve aşı yerleri tekrar nemli toprakla örtülür. Eğer boğaz kökleri iyi bir şekilde temizlenmezse, zamanla aşıyı atar, bu nedenle ilk 1-2 yıl dipleri açılarak boğaz kısmındaki kökler temizlenmelidir. Aşılı fidanların sürgünleri 20-30 cm olduğunda, yanlarına dikilmiş hereklere bağlanması tavsiye edilir.

Asma Fidanı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  • Asma fidanı satın almadan önce toprak analizleri yapılarak en uygun anaçlar belirlenmelidir.
  • Fidanların büyüyeceği alanın iklim ve toprak şartlarına uygun üzüm türleri seçilmelidir.
  • Dikilen fidanların hastalıklardan ari, sağlıklı ve doğru etiketlenmiş olanları tercih edilmelidir. Özellikle sertifikasız fidanlara itibar edilmemelidir.
  • Fidanlar güvenilir ve kaliteli fidan üretimi yapan kişi veya kuruluşlardan temin edilmelidir.
  • Satın alınan fidanlar hemen dikilmeyecekse, aşırı soğuk, gölge ve rüzgâr almayan bir yerde, eğik bir pozisyonda yarısına kadar nemli toprakla örtülerek muhafaza edilmelidir.
  • Dikim işlemi yapılırken iklim şartlarının uygun olması ve toprağın tavında olması gerekmektedir. Aksi halde üzüm yetiştirmek mümkün olmayabilir.
  • Dikim yapılacak arazi çamurlu veya donlu günlerde fidan dikimi kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Dikilecek asma fidanlarının göz kısımları uyanmadan bir an önce dikilmelidir.
  • Ağır bünyeli ve killi tarım arazilerinde kümbet, dışarıdan getirilen kum veya hafif bünyeli toprakla yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Begonvil Fidanı Türleri ve Özellikleri

Begonvil Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aşılı Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aşılı Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Gemlik Zeytin Fidanı Bakımı

Gemlik Zeytin Fidanı Bakımı

Altay Ceviz Fidanı

Altay Ceviz Fidanı

Güncel

Fidan Türleri ve Özellikleri

Fidan Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Güncel

Meyve Fidanı Türleri ve Özellikleri

Meyve Fidanı Türleri ve Özellikleri