Tüplü Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Tüplü Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Tüplü Ceviz Fidanı

Tüplü Ceviz Fidanı Nedir?

Tüplü ceviz fidanları, kökleri toprak içinde torbalanmış veya saksılanmış halde bulunan fidanlardır. Bu tür fidanların kökleri ve aşı bölgeleri görünmediğinden, güvenilmeyen kişi ya da kurumlardan alınması önerilmez. Unutmayın, fidanın toprak üstündeki kısmını besleyen bölüm, toprak altındaki kökleridir. Ceviz fidanları, mart ayından sonra uyku döneminden çıkarak tomurcuk açma dönemine girer ve kökleri toprağa bağlı olmak ister. Aksi halde fidan kuruyup ölebilir. Hava koşulları uygun olduğu sürece, tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayında da dikilebilir. Bu sebeple tüplü fidanlar avantajlı gibi görünür, fakat güvenilir yerlerden alınması önemlidir. Kökleri kötü durumda olan fidanlar, dikildikten sonra kuruyarak zaman kaybına yol açabilir.

Tüplü Ceviz Fidanı Dikmek İçin Ne Yapmalı?

Ceviz fidanı ekimi için ilk olarak bahçe veya tarla seçimi doğru yapılmalıdır. Ceviz, hafif meyilli yerleri sever. Tüplü ceviz fidanı için toprak yapısı çok önemlidir. Ceviz ne sıkı toprağı ne de çok kumlu toprağı sever; sulama yapıldığında çamur olmayacak ve su tutma kapasitesi yüksek olan toprakları tercih eder. Ceviz fidanı dikilecek alanın toprak analizini mutlaka yaptırın. Hiç kimse toprakta hangi mineralden ne kadar olduğunu bilemez, bu nedenle toprak analizi yaptırarak sonradan sorun yaşamazsınız. Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde ceviz ağaçları sorun yaşar, bu durumu göz ardı etmeyin. Tüplü ceviz fidanlarını güvenilir bir fidanlıktan veya ziraat mühendislerinden yardım alarak temin edin. Dikim sonrasında fidanlara olan ilginiz ve hassasiyetiniz önemlidir. Tüplü ceviz fidanları araziye dikildikten sonra yapraklarda solma gibi belirtiler görülebilir, bu durum fidanların geniş alana geçiş yapmasından kaynaklanır ve zamanla toparlanır.

Tüplü Ceviz Fidanı Su İhtiyacı

Mart ayından sonra başlayan sıcak havalar, fidanların su ihtiyacını artırır, bu nedenle yaz aylarında düzenli olarak sulama yapmak gerekir. Büyük ağaçlar için de sulama önemlidir. Yaz aylarında sulama yapılmazsa ceviz ağaçları verimden düşer. Yaz aylarında dikilecek tüplü ceviz fidanlarının sulaması daha hassas yapılmalıdır, aksi halde kök çürümesi yaşanabilir ve verilen emekler boşa gider.

Ekstra Bilgiler

  • Tüplü ceviz fidanları, açık köklü fidanlara göre daha hızlı büyüme eğilimindedir.
  • Dikim sırasında fidanların kök boğazı toprak seviyesinde olmalıdır.
  • Fidan dikimi sonrası can suyu verilmesi önemlidir.
  • İlk yıllarda düzenli budama yapılmalıdır.
  • Fidanların çevresindeki yabani otlar temizlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fıstık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fıstık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Antep Fıstığı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Antep Fıstığı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri