Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Yetiştiriciliği

Bodur kiraz fidanı, yazları çok sıcak olmayan, hava neminin ve toprağın yeterli olduğu yayla özelliklerine sahip bölgelerde yetişir. Bu kiraz türü, rakımı 500-1800 metre arasında olan bölgelerde kiraz bahçeleri kurularak yetiştirilmektedir. Bodur kiraz fidanı yetiştirmek isteyenlerin mutlaka bahçe toprağı analizi yaptırması şarttır. Ancak bu sayede kiraz yetiştirmek ve istenilen verimi almak mümkün olacaktır. Bodur kiraz fidanı için uygun toprak yapısına ve iklim koşullarına göre anaç ve çeşit seçilmesi önemlidir. Kiraz fidanı yetiştirmek isteyenlerin bahçelerinde tek çeşit ekim yapmamaları gerekir. Tek çeşit bahçe kurulumu, gerekli olan döllenme durumunun yaşanmasını zorlaştırır ya da hiç gerçekleşmez. Bu nedenle bodur kiraz fidanı dikmek isteyenlerin bu ve benzeri hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Dikim Sıklığı ve Hazırlık

Bodur kiraz fidanı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dikim sıklığı konusudur. Dikim tahtası kullanılması kiraz yetiştiriciliği için önemli bir husustur. Bodur kiraz fidanı dikimi için öncelikle arazi tesviye edilmelidir. Yaklaşık olarak 90-100 cm aralığında dip kazanla sürülmesi gerekir. Özellikle ağustos ve eylül ayları, bodur kiraz fidanı dikimi için uygun dikim tarihleri olarak bilinmektedir. Dikim esnasında su birikme problemi yaşanması halinde 40-50 cm aralıklarla hendek kazılması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Fidanları dikmek için en uygun zaman olan sonbahar ve kış sonları tercih edilmesi verimi artırmak açısından önemli bir konudur.

Dikim ve Verimlilik

Dikim esnasında çukurlara bir kürek yanmış ahır gübresi atılması, istenilen verimi daha da artıracaktır. Bununla birlikte, 100 gram kadar Triple Süperfosfat ve 100 gram kadar da Amonyum Fosfat kullanılması etkili olacaktır. Bu ve benzeri gübrelerin kullanılması bodur kiraz fidanı verimliliği açısından etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Yamaç araziler için bodur kiraz fidanı dikimi baklava düzeni şeklinde yapılması etkili olacaktır. Bu durumda sıra aralığı 5-6 metre ve sıra üzeri ise 3-4 metre aralığında olmalıdır. Taban araziler içinse dikilen çeşide bağlı olarak sıra aralığı tercih edilmelidir. Her iki durumda da bodur kiraz dikimi için iyi havalanacak ve güneşlenecek bir alanın olması gereklidir. Aynı zamanda, ağaç yan dallarının birbirine girmeyecek şekilde yerleştirilmesi ve budanması gerekmektedir.

Tepe Kesimleri ve Bakım

Bodur kiraz fidanı dikiminden sonra tepe kesimlerinde acele edilmemesi önemlidir. Bu işlem, göz kısımları iyice kabardığı zaman yapılmalıdır. Bu sayede yeni oluşacak olan bodur kiraz fidanları dalları daha geniş açılı olacaktır. Tüm bu bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bodur kiraz fidanı için gerekli verimi sağlayıp gönül rahatlığı ile tüketmeniz mümkündür.

Ekstra Bilgiler

Bodur kiraz fidanlarının sağlıklı gelişimi için düzenli sulama ve gübreleme yapılması gereklidir. Ayrıca, zararlı böcek ve hastalıklara karşı uygun ilaçlamaların zamanında yapılması da önemlidir. Kiraz ağaçlarının çevresindeki otların düzenli olarak temizlenmesi, ağaçların daha iyi beslenmesini sağlar ve verimi artırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Vişne Fidanı Türleri ve Özellikleri

Vişne Fidanı Türleri ve Özellikleri

Trabzon Hurması Fidanı Türleri ve Özellikleri

Trabzon Hurması Fidanı Türleri ve Özellikleri

Gemlik Zeytin Fidanı Bakımı

Gemlik Zeytin Fidanı Bakımı

Ayva Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ayva Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Asma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Asma Fidanı Türleri ve Özellikleri