Goji Berry Fidanı Türleri ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Goji Berry Fidanı Türleri ve Özellikleri

Goji Berry Fidanı:

Goji berry, hızlı büyüyen ve kısa sürede meyve veren çalı formunda bir bitkidir. Goji berry meyvesi, parlak kırmızı ve oldukça lezzetlidir. Dünya genelinde yüksek besin değeri ile bilinir ve yaygın olarak tüketilir.

Goji Berry Meyvesinin Özellikleri:

Goji berry meyvesi bol sulu ve tatlıdır. Sağlığımıza çok sayıda fayda sağladığı için meyvesi tamamen tüketilebilir. Ayrıca goji berry ağacının yapraklarıyla yapılan çay da sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Goji Berry Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Goji berry, sıcak ya da soğuk fark etmeksizin -25 derecede ve +42 derecede yetişebilir. Goji berry fidanı, bahçelerde veya balkonlarda saksı içinde yetiştirilmeye uygundur. Ancak çok nemli ve su tutan yerlerde verim düşebilir. İyi bakıldığında, fidanlar iki yıl içinde bereketli meyveler vermeye başlar.

Goji Berry Fidanı Yetiştirme Yöntemleri:

  • Tohum ekerek fidan elde etmek.
  • Çelikleme yöntemi ile fidan elde etmek.
  • Doku kültürü yöntemi ile fidan üretmek.

Goji Berry Erkek ve Dişi Fidan:

Goji fidanları, erkek ve dişi olarak ayrılmasa da birlikte dikildiklerinde döllenme nedeniyle verim artışı %20-25 oranında olabilir.

Fidelerin Su İhtiyacı:

Fidelerin ilk dikildiği aylarda mutlaka sulama yapılmalıdır. En ideal sulama yöntemi damla sulamadır. İlk 1-2 yıl boyunca yaz aylarında fidelerin kurumasını önlemek için sulama devam etmelidir. Dört yıl sonra ise sulama işlemi nadiren yapılabilir.

Toprak Türü:

Fideler, balçıklı, kumlu ve killi topraklara dikilmelidir. Toprağın organik gübrelerle takviye edilmesi önerilir.

Goji berry fideleri, köklerinin rahatça girebileceği, doğrudan güneş alan ve 70 cm derinlikteki çukurlara dikilmelidir. Fidelerin çalı şeklinde büyüyeceği için dikim aralığı 3-4 cm olmalıdır.

Goji berry fidanı tohumları, olgunlaşmış meyvelerden kurutularak, güneş ışığı görmeyen serin bir depoda saklanır. Bu tohumlardan elde edilen fidanlar sağlıklı ve hızlı meyve veren ağaçlar olur.

Çalı şeklinde olan goji berry ağacı, ülkemizin her yerinde yetiştirilebilir. En kolay fide üretimi, kurutulmuş ve depolanmış tohumlarla yapılır. Goji berry tohumları, kapalı bir alanda seralarda çimlendirilerek hızlıca fideler elde edilir.

Kapalın alanlarda, ocak veya şubat aylarında tohumlar ekilir. Tohumlar çimlenip fidanlar yeterli büyüklüğe ulaştığında dış ortama ekilecek hale gelir. Bu aşamada, fidanlar saksılara alınır. Goji berry fidanlarının dikime hazır olması için bir yıl beklenmelidir. Sonbaharda dikilecek alanlarda açılan çukurlara, fidanların köklerinden üç sürgün dışarıda kalacak şekilde bükülerek dikilmesi önerilir. Bu şekilde dikim, fidanın çalı şeklinde büyümesi ve dikildiği ortama daha hızlı uyum sağlaması için yapılır.

Goji berry fidanları çelikleme yöntemi ile çoğaltılabilir. Temmuz ve Ağustos aylarında alınan kalem çelikler, saksılarda veya torbalarda torf ve kumlu topraklarda kolayca köklenir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kayısı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Asma Üzüm Fidanı Dikimi

Asma Üzüm Fidanı Dikimi

Aronia Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aronia Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kamkat Fidanı Yetiştirilmesi

Kamkat Fidanı Yetiştirilmesi

Güncel

Yaban Mersini Fidanı Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri