İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

İncir Fidanı

İncir fidanı, geniş yapraklı tropikal ağaç görüntüsünü andırır. Yaklaşık olarak 500’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında en çok tercih edilenleri Bursa Siyah Dürdane İnciri, Bursa Beyaz İnciri ve Sarı Lob İncir Fidanlarıdır. Ege Bölgesi'nin Menderes havzalarında yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye'deki taze incir üretiminin yaklaşık %75'i ve kuru incir üretiminin tamamı bu havzalarda üretilmektedir.

İncir Çeşitleri

  • Bursa Siyah Dürdane İnciri: Taze tüketim amacıyla yetiştirilen bir çeşittir. Meyveleri iri ve yuvarlak şekildedir. Kabuk rengi koyu mor veya morumsu siyahtır. Meyvelerin etinin rengi koyu kırmızıdır.
  • Bursa Beyaz İnciri: Taze tüketime uygundur. Meyveleri iri ve yuvarlak şekillidir. Meyve eti sık dokuludur. Kabuk rengi beyaz ve yeşil arasındadır. Pulpu geniş, dolgun ve koyu kırmızı renktedir. Kabuğu çok kolay soyulur.
  • Sarı Lob İnciri: Kurutmalık olarak üretilir. Meyveleri bütün ve kabuklu olarak hızlı dondurulmaya uygundur. Çekirdekler orta iriliktedir. Meyveler yuvarlak ve basık şekillidir.

Ekolojik İstekler

Subtropik bir meyve olan incir fidanı, geniş bir ekolojik uyum yeteneğine sahiptir. Ilıman iklime sahip birçok yerde yetişmektedir. İncir fidanı, kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık ortalama 18 ile 20 derece arasında değişen sıcaklıklarda yetişir. Meyve oluşumundan hasat sonuna kadar olan süreyi kapsayan Mayıs ile Ekim ayları arasında daha yüksek ortalama sıcaklık ister. Meyve olgunluğu ve Ağustos ile Eylül ayları arasındaki kurutma döneminde sıcaklıkların 30 dereceye kadar çıkmasını ister. İncir fidanı için yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklık da önemlidir. Az miktarda da olsa kış soğuklarına ihtiyaç duyabilir. Çok kısa süre devam eden -9 derecenin üstündeki sıcaklıklar zararlı olabilir. Genç fidanlar Ekim ve Kasım aylarında -3 ile -4 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda ve erken yaşanan don olaylarından zarar görebilir. Sıcaklık -6 ile -8 dereceyi bulursa genç fidanlar ölme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, Mart sonu ve Nisan aylarında -1 derece sıcaklığın altına düşmesi, yaşanan ilkbahar donları yeni sürgün büyümesini zarara uğratır. Bu da o yılki ürünün azalmasına sebep olur. Kış sonlarında meydana gelen sıcaklığın -4 ile -7 dereceye düşmesi erkek incirlerin zarar görmesine neden olur. Sıcaklığın -9 derecenin de altına düştüğü yerlerde incir fidanı dikimi başarılı bir şekilde yapılamaz. Yağış miktarının 550 milimetrenin altına düşmesi durumunda sulanması gerekir. Yağışların yetersiz kalması durumunda Haziran sonu ve Temmuz başlarında ikinci bir sulama yapılması gerekebilir.

Toprak İstekleri ve Dikim

İncir fidanı genellikle toprak yönünden fazla seçici değildir. Sadece kuru incir, toprak istekleri yönünden seçici olur. Fidanın gelişimi ve meyvenin tutunması açısından fidanların çok yüksek rakımlı alanlara dikilmesi tavsiye edilmez. Kumlu, killi, organik materyal ve kirece sahip toprakları sevdiği için en iyi meyveler bu topraklar sayesinde gerçekleşir. Meyve gelişimi en iyi 120 santim ve daha derin topraklarda olur. Toprak tuzluluğuna az dayanabilen bitkiler arasındadır. İncir fidanı bahçeleri doğrudan fidan dikerek kurulabileceği gibi köklerine çelik direk kullanılarak da kurulabilir. Fidan dikimi köklü incir fidanları ile yapıldığında iki farklı boyda tercih edilebilir. Birinci ve ikinci boy 1 ya da 2 yaşında ve toprağın yüzeyinden 10 cm yukarıdadır. Birinci boyun çapı 18 milimetreden fazla, boyu en az 100 santim ve ikinci boyun çapı 12 ya da 18 milimetre, boyu en az 75 santimdir. İncir fidanı serbest büyümeye bırakılırsa 30 metreye kadar boy verebilir.

Sonuç

İncir fidanı, Türkiye'de ve dünya genelinde büyük bir ekonomik değere sahiptir. Hem taze tüketim hem de kurutmalık olarak değerlendirilen bu bitki, ekolojik ve toprak istekleri açısından oldukça uyumlu bir bitkidir. Geniş çeşitlilik ve üretim olanakları ile incir fidanı yetiştiriciliği, uygun koşullar sağlandığında oldukça karlı ve sürdürülebilir bir tarım dalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hurma Fidanı Yetiştirmek

Hurma Fidanı Yetiştirmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Fidan Aşılama Nasıl Yapılır?

Bodur Erik Fidanı Toprak

Bodur Erik Fidanı Toprak

Ayva Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ayva Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ihlamur Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ihlamur Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri