Erik Fidanı Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Erik Fidanı Türleri ve Özellikleri

Erik Fidanı

Erik fidanları, çeşidine göre farklı iklimlerde yetiştirilmektedir. Can eriği ılıman iklimlerde, Japon eriği kışın soğuk geçmeyen bölgelerde ve sıcak iklimlerde yetiştirilirken; Avrupa eriği ise kışın soğuklara katlanabilen erik fidanları arasında yer alır. Erik fidanları toprak bakımından orta dereceli normal topraklarda yetiştirilebilir. Saçaklı ağaçlardan olduğu için toprak derinlikleri olan bölgelerde yetiştirilmesi daha kolay olur. Humuslu topraklarda ve besin maddelerince zengin sıcak, nemli bölgelerde daha kolay yetiştirilirken; erik fidanları kara toprak olan bölgeleri daha fazla sevmektedir.

Erik Fidanı Dikim Zamanı

Erik fidanları çeşitli zamanlarda dikilirken; genellikle ilkbahar ve sonbahar zamanında ekimi yapılmaktadır. Erik fidanı dikimi yapılan arazinin belirli yerlerinde işaretlemeler yapılırken; belirli aralıklarla eşit aralıklarla bahçe kurulması oldukça önemlidir. Erik ağaçlarının cinsine göre aralarına tozlayıcı olarak bulunması ve ikinci dönemin şartlarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kışın az yağış alan ve yarışı az olan bölgelerde Aralık aylarında fidan dikimi tavsiye edilir. Soğuk ve yağışlı olan bölgelerde ise erik fidanlarının dikiminin ilkbaharda olması tavsiye edilmektedir.

Dikimi yapılacak bahçeye kare veya üçgen dikim şekli uygulanması oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla dikdörtgen biçiminde tercih edilen bahçe çeşitleri vardır. Erik fidanları en az beş metre boşluklar bırakılarak dikim işleminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Erik bahçesi olacak bölgenin öncelikle derinden sürülmesi yapılarak bu bölgenin drenaj kanalları açılması gerekir. Fidan dikimi yapılacak alanın işaretlemesi yapıldıktan sonra elliye elli boyutlarda çukurlar açılarak; bu kısımda gübreleme yapılır. Kuru olan toprakların bulunduğu bölgelerde gübreleme işlemi oldukça önemlidir. Erik fidanının dikimi yapılmadan önce fidanın kök bölgesinin kuru olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Fidan kökleri yaş olarak çukurun içerisine bırakılır ve üzeri toprakla örtülerek; sıkıştırma işlemi uygulanır. Erik fidanı üzerinde bulunan aşı kısmının toprak dışında kalması gerekir. Fidanlık dikildikten sonra fidanın etrafına yalak yapılarak ilk can suyu verilir. Fidan dikimi yapıldıktan sonra yanına uzun bir çıta dikilerek fidanın rüzgârdan etkilenmemesi sağlanır.

Erik Fidanı Sulama ve Budaması

Erik fidanı dikiminden sonra yılda en az üç sefer bu fidanların bulunduğu bahçenin sürülmesi, toprağın havalandırılması gerekir. Ağaç diplerinde çapalama yapılırken; belirli aralıklarda yağış olmayan dönemlerde ağaçların sulanma işlemi gerçekleştirilir. Erik ağaçları saçaklı olduğu için kökler yüzeyde olduğu zaman bu bölgelerin toprak ile kapatılması önemlidir.

Erik bahçelerinin belirli aralıklarla sulanması tavsiye edilir. Damlama ve yalak şeklinde yapılan sulama çeşitleri erik için oldukça faydalıdır. Oluşturulan bahçenin belli periyotlarda gübreleme yapılması oldukça önemlidir. Yapılan toprak analizine göre toprağın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin ve gübrelerin verilmesi erik ağaçlarının gelişmesi üzerinde büyük etkiler yaratır. Kimyasal gübrelerden fosfor ve potasyum gibi yüklemeleri ile erik fidanları hızlı büyümesi sağlanır. Belirli periyotlarda yılda bir kez özellikle hayvansal gübre ile bahçenin gübrelenmesi gerekir.

Erik ağacı dikimi sonrasında ağaçların belirli zamanlarda budanması gerekir. Budama işleminde özellikle ilkbahar zamanı gelmeden budama işlemi yapılırken; eski dalların kesilerek yeni budaklar çıkarması ve yeni sürgünler vermesi amaçlanır. Belirli budamadan sonra ağaçların meyve için çiçek açtığı dönemlerde meyve tutumu yüksek olsun diye, meyve çiçeklerinde yeni meyve oluşmaya başladığı dönemlerde meyve seyretme işlemi yapılmalıdır. Erik meyve hasadı başladıktan sonra cinsine göre çeşitli zamanlarda toplama işlemi gerçekleştirilir. Fazla olan ürünlerde soğutucu gibi bölgelerde muhafaza edilmesi sağlanırken; cinsine göre eriklerin meyve veya hoşaf, komposto gibi saklama şekilleri tavsiye edilirken; kurutulması da yapılacak saklama çeşitleri arasında yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cerir

12 Temmuz 2024 Cuma

Erik fidanı dikimi yaparken Aralık aylarında dikim yapmamızı tavsiye etmişsiniz. Bu süreçte nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Ayrıca, kuru toprakların bulunduğu bölgelerde gübreleme yapılması gerektiğini belirtmişsiniz. Hangi tür gübreleri kullanmalıyız?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cerir,

Erik fidanı dikimi yaparken Aralık ayları oldukça uygun bir dönemdir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Öncelikle, dikim yapacağınız alanın toprak yapısı ve drenaj durumu çok önemlidir. Toprağın su tutma kapasitesini ve besin değerini artırmak için organik maddelerle zenginleştirmeniz faydalı olacaktır. Dikim öncesi toprağın iyice işlenmesi ve köklerin rahatça yayılabileceği bir ortam hazırlanması, fidanların daha sağlıklı büyümesini sağlar.

Kuru toprakların bulunduğu bölgelerde gübreleme yaparken organik ve iyi ayrışmış çiftlik gübresi kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca, fosfor ve potasyum açısından zengin olan kompoze gübreler de erik fidanlarının gelişimini destekler. İlkbaharda azotlu gübrelerle destek vermek, fidanın büyüme döneminde ihtiyaç duyduğu besin elementlerini almasını sağlar.

Başarılar dilerim ve iyi dikimler!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Domates Fidanı İklimi

Domates Fidanı İklimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Palmiye Fidanı Türleri ve Özellikleri

Palmiye Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Elma Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

İncir Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Meyve Fidanı Türleri ve Özellikleri

Meyve Fidanı Türleri ve Özellikleri