Domat Zeytin Fidanı Yetiştiriciliği
07 Temmuz 2024

Domat Zeytin Fidanı Yetiştiriciliği

Domat Zeytin Fidanı

Genel Bilgiler

Domat zeytin fidanı, özellikle Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Türkiye'nin en iyi yeşil salamuralık zeytin çeşidi olarak kabul edilmekte ve geniş ölçekte ekimi yapılmaktadır. Bu zeytin çeşidi, bakım işlerine özen gösterilmesi gerektiği için dikkatle yetiştirilir. Özellikle iyi budanması ve hasadının elle ve erken yapılması nedeniyle periyodisitesi hafiftir. Zeuzera ve kansere nispeten dayanıklıdır. Meyvesi orta irilikte olup, et miktarı %89, yağ oranı ise %20'dir. Son yıllarda çekirdeği çıkarılarak biberli, bademli ve havuçlu olarak yapılan salamurası oldukça talep görmektedir.


Toprak

Domat zeytin fidanı, kalkerli, kumlu, besin maddelerince zengin ve pH'sı 6-8 seviyesinde olan toprakları tercih eder. Taban suyu 1 metreden yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarda drenaj mutlaka uygulanmalıdır.

İklim

Domat zeytin fidanı, 40 derece ile -7 derece arasındaki sıcaklıklara dayanabilse de, iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 derece arasında olması tercih edilir. Zeytinin soğuklama ihtiyacı 600-1000 saat arasında değişmektedir. Zeytinin iyi bir gelişme göstermesi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır. Zeytinin yağış isteği yıllık olarak 650-800 mm'dir. Yaz aylarında ve mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar, zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunu artırır. Sulamalar, ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin meyve gözlerinin oluşumunu ve gelişimini hızlandırır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır, bu sayede sıcaklığın bitkiye etkisi de azalır. Ancak aşırı nem, hastalıklara uygun bir ortam hazırlar. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlar. Mayıs ve Haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar. Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler, domat zeytin fidanı için uygun değildir.

Toprak İşleme

Zamanında ve uygun şekilde yapılan toprak işleme, toprağın havalanmasını, yağış sularının muhafazasını ve biyolojik faaliyetlerin artmasını sağlar. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlenmesi yeterlidir. İlk toprak işleme, hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 santim derinliğinde, ikincisi ilkbaharda 10-12 santimi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla yapılır. Üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacıyla toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.

Gübreleme

Gübrenin azı veya fazlası, ürünün verim ve kalitesine, ayrıca bitkiye ve ekonomiye zarar verebilir. Toprak ve yaprak analizleri sonucunda gübrelemenin yapılması gerekmektedir. Verime yatmış olan zeytinliklerde, çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için sulanan koşullarda azotlu gübrenin ilk dozu çiçeklenmeden 3 veya 4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda ve son dozu çekirdek sertleşme döneminde verilmelidir. Azotlu gübreler, gövdeden 50-70 santim uzağa, taç izdüşümüne serpilerek çapa aletleriyle gömülmelidir.

Sulama

Domat zeytin fidanının yıllık su ihtiyacı 650-700 mm'dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır. Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün verimini artırdığı bilinmektedir.

Budama

Budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde geç budama yapmak faydalıdır. Dal kanseri bulunan bölgelerde ise yazın budama yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Altay Ceviz Fidanı

Altay Ceviz Fidanı

Güncel

Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Dut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri