Asma Üzüm Fidanı Dikimi
07 Temmuz 2024

Asma Üzüm Fidanı Dikimi

Asma Üzüm Fidanı

Asma üzüm fidanı, kışın -40 dereceye kadar dayanabilen bir bitki türüdür. Bu nedenle, geniş bir yetişme alanına sahiptir. Türkiye'de asma üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi gelir. Ardından Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgeleri gelir. Türkiye, kuru üzüm üretiminde dünya birincisidir ve üzüm ihracatı yapmaktadır. Karadeniz Bölgesi'nde ise üzüm üretimi en az seviyededir.

Toprak ve İklim İstekleri

Asma üzüm fidanı, kökleri derine giden bir bitki çeşididir ve yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Bağların yazları kurak veya az yağışlı yerlerde iyi gelişmesi için bağ toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olması gerekir. Asma üzüm fidanının toprak yapısı, fidan köklerinin gelişmesine uygun olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişebilir. Yerli asma üzüm fidanları kendi kökleri üzerinde yetiştirildiğinde topraktaki kirece karşı dayanıklıdırlar. Ancak Amerikan asma anacının kullanılması ile toprak seçimlerine dikkat edilmelidir. Ülkemizde, suyu geçirir olmak şartı ile killi topraklar çok verimlidir ve bağcılığa elverişlidir.

Asma Üzüm Fidanının Ömrü

Asma üzüm fidanının ekonomik ömür süresi bakım koşullarına göre değişmekle birlikte 40 yıl ve üzerindedir. Bu nedenle, ömrü bitinceye kadar fidan dikildiği yerde kalmalı ve tesisinde çok titiz davranılmalıdır. İyi hazırlanamayan tesis yerinde bağ iyi gelişemez, verimi az ve ömrü kısa olur. Yeni kurulacak bağ yeri, hiç işlenmeyen bir bağ üzerine kurulacak ise alan iyi bir şekilde işlenmelidir. Eğer eski bir bağ alanı ise toprak birkaç yıl dinlendirilmeli ve bol yeşil gübre ile gübrelenmelidir. Asmanın köklerinin derine gitmesi ve iyi gelişmesi, toprağın yapısına bağlıdır. Tınlı kumlu topraklarda kökler çok derine iner. Sert yapısı olan topraklar ise köklerin derine gitmesi sınırlıdır. Bu tür toprakların kirizma yapılması zorunludur. Özellikle yeni bir bağcılıkta kirizma işine daha çok önem vermek gereklidir. Çünkü yeni bağcılıkta kullanılan Amerikan asma anaçlarının kökleri, aşırı kuvvetli ve süratli büyüdüğü için toprağın süzek ve gevşek olması lazımdır. Asmaların gelişme göstermemesi ve bazı bağların zamanından önce kuruması, kirizmanın yapılmaması ya da yüzeysel yapılmasından kaynaklanmaktadır.


Sonbaharda kirizma yapılan arazi ilkbaharda düzeltildikten sonra, makine ya da hayvan gücü ile işlenebilecek aralıklar ve çukurlar açılır. Bölgemizin iklimi sıcak olduğundan güneş ışınlarının zararlarını azaltmak için sıralama doğu-batı yönünde yapılmalı ve meyilli arazilerde dik olmalıdır. İşaretlenen yerlere iki kürek derinliğinde ve bir kürek genişliğinde çukur açılır. Çukur açma işlemi makine ile yapılması daha avantajlıdır. Çukurların dip kısımlarına yanmış çiftlik gübresi konularak ince topraklarla karıştırılmalıdır. Dikim için üzüm fidanında budama yapılır. Yan ve boğaz köklerinin hepsini, dip köklerin ise 10 cm üzerinden çevresi kesilir. Oluşan sürgünlerin en kuvvetlisi bırakılır. Ardından budaması yapılan köklü çubuk ya da aşılı köklü topraklı fidan, açılan çukurun tam ortasına gelecek biçimde konulur. Fidanın gövde kısmı en az 10-15 cm toprak üzerinde kalacak şekilde olmalıdır. Açılan çukurlara 10 cm'ye kadar toprak attıktan sonra asma üzüm fidanı hava almayacak şekilde sıkıştırılmalıdır. Daha sonra asma üzüm fidanına can suyu verilerek, fidanın yerini belli etmek için yanlarına bir herek dikilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fidan Türleri ve Özellikleri

Fidan Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Goji Berry Fidanı Türleri ve Özellikleri

Goji Berry Fidanı Türleri ve Özellikleri

Hurma Fidanı Yetiştirmek

Hurma Fidanı Yetiştirmek

Çay Fidanının Yetiştirilmesi

Çay Fidanının Yetiştirilmesi

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri