Eşek Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Eşek Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Eşek Zeytin Fidanı

Eşek Zeytin Fidanı, Yunanistan'ın güneyindeki Kalamata yöresine özgü bir çeşittir. Farklı yörelerde Palamut Zeytin, Kalamata, Teke veya Tekir, Çelebi olarak da adlandırılır. En iri salamuralık zeytindir. Meyveleri ve çekirdeği çok iridir. Yaklaşık %20 oranında yağ içerir. Meyve eti sert olduğundan beklemeye dayanıklıdır. Taneleri çok iridir. Son yıllarda iri zeytin talebinin artması nedeniyle yeşil sofralık olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde eşek zeytini olarak bilinir. Eşek Zeytin Fidanı, karasal iklim bölgeleri hariç diğer iklimlerde yetiştirilmeye uygundur. Sofralık siyah, yeşil salamura veya çizik yeşil zeytin olarak tüketilir.

Eşek Zeytin Fidanı İklim ve Toprak İstekleri

Eşek zeytin fidanı için en uygun iklim, Akdeniz iklimidir. Yıllık 400-800 mm yağış alan yerler zeytin yetiştiriciliği için uygundur. Eşek zeytin fidanı, toprak konusunda pek seçici olmayıp daha ziyade kalkerli-kumlu, derin ve besin maddelerince zengin toprakları sever.

Coğrafi Dağılım

Eşek zeytin fidanı yetiştiriciliğinin en yoğun olduğu bölgeler Balıkesir, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa illerimiz olmak üzere ülkemizin birçok bölgesinde dikimi ciddi derecede çoğalmıştır.

Dikim Mesafesi

Eşek zeytin fidanı bahçesi kurulurken dikim aralığı düz araziler için 6x6 veya 7x7 şeklinde olması uygundur.

Sulama

Eşek zeytin fidanı genellikle sulanmaz; ancak eğer sulama imkânı varsa ürünü artırmak ve kaliteli ürün elde etmek için sulanmalıdır. Ürün ve yağ miktarını ile kalitesini artırmak için sulanması gereken hassas dönemler, çiçeklenme öncesi ve sonrası, meyve oluştuğu zaman ve meyvenin renk değişimi devresidir.

Budama

Eşek zeytin fidanında budamada önemli olan her yaşta yaprak/kök ve yaprak/odun dengesini optimum düzeyde tutmaktır.

Mahsul Budaması

Mahsul budamasından amaç, taç içerisindeki ışıklanmaya artırarak ağacın verimli periyodunu maksimum düzeyde tutmaktır.

Şekil Budaması

Fidan dikildikten sonraki ilk 2 yılda hiçbir budama yapılmaz. 3. yılından itibaren 60-100 cm yüksekte 3-4 dal bırakılarak şekillendirilir.

Gençleştirme Budaması

Ağaç yaşının ilerlemesiyle ürün kalitesi düşer ve alternans artar. Önce ana dallardan birisi gövde ile bağlantısının birkaç cm üzerinden budanır. Bu bölgeden kuvvetli sürgünler çıkar. Eşek zeytin fidanı budandıktan sonra kesilen yerlere katran sürülmeli ve ağaçlara bordo bulamacı veya bakırlı preparatlarla ilaçlanmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Eşek zeytin fidanı yüksek irilikte meyve veren bir çeşittir ve sofralık zeytin üretiminde önemli bir yere sahiptir. Meyve iriliği ve yağ oranı, bu çeşidi özellikle tercih edilir kılar. Ayrıca, zeytin meyvesinin sağlık açısından faydaları da dikkate alındığında, eşek zeytini tüketimi önerilmektedir. Zeytin, yüksek miktarda antioksidan içerir ve kalp sağlığına olumlu etkileri vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fındık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fındık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Badem Fidanı Türleri ve Özellikleri

Badem Fidanı Türleri ve Özellikleri

Antep Fıstığı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Antep Fıstığı Fidanı Türleri ve Özellikleri

Çay Fidanının Yetiştirilmesi

Çay Fidanının Yetiştirilmesi

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Armut Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Altay Ceviz Fidanı

Altay Ceviz Fidanı

Güncel

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Limon Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Defne Fidanı Türleri ve Özellikleri

Defne Fidanı Türleri ve Özellikleri