Trabzon Hurması Fidanı Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Trabzon Hurması Fidanı Türleri ve Özellikleri

Trabzon Hurması Fidanı

Genel Özellikler

Trabzon hurması fidanı, anavatanı Çin olan ve çeşitli iklim koşullarına uyum sağlayabilen bir meyve ağacıdır. Trabzon hurması, kullanılan anaç türüne göre farklı kök sistemleri geliştirebilir. Anaç, genellikle kazık köklüdür ve saçak kökleri de bulunur. Gövde çapı, kullanılan anaç ve çeşidin yaşına göre 12-35 cm arasında değişir. Gövdesi gri renkte olup, boyu ortalama 5-6 metreye ulaşabilir ve nadiren 12 metreye kadar uzayabilir. Trabzon hurması fidanları, dik, yarı dik veya yayvan formda büyüyebilir. Dallar, çeşidine göre gevrekten orta kuvvetteki dallara kadar değişiklik gösterir. Dikimin ikinci ve üçüncü yıllarında fazla miktarda obur dal görülür. Üçüncü yıldan itibaren ise obur dallar azalır ve çok sayıda meyve dalı oluşur.

Çiçeklenme ve Tozlaşma

Trabzon hurması fidanları üç tip çiçeklenme gösterir: Erdişi çiçekler hem erkek hem de dişi organlara sahiptir; dişi çiçeklerde erkek organlar bulunmaz; erkek çiçeklerde ise dişi organlar bulunmaz. Geç çiçeklendikleri için erken donlardan etkilenmezler. Trabzon hurması fidanları, subtropik iklim meyvesidir ve tropik kuşağın hemen kuzey ve güney sınırlarında bulunur. Ağaç, kışın yapraklarını döktüğü için düşük kış sıcaklıklarına dayanıklıdır. Yaprakların üst yüzü düz, alt yüzü tüylüdür. İlkbaharda parlak açık yeşil renkte olup, daha sonra parlak koyu yeşil renk alır. Ortalama olarak -12 dereceye kadar dayanabilirken, -18 dereceye kadar dayanabilen çeşitleri de mevcuttur. Meyvede oluşan çekirdek miktarı arttıkça, meyvenin rengi de koyulaşır.

İklim ve Toprak İhtiyaçları

Trabzon hurması fidanlarından yeterli meyve alınabilmesi için tozlanma gereklidir. Tozlanma genellikle böcekler aracılığıyla sağlanır. Trabzon hurması fidanları, kış dinlenme ihtiyaçlarını 8-16 gün süren aralıklarda ve -7,2 derecenin altında gerçekleştirir. Meyvelerin tadına göre iki ana gruba ayrılır: Sertken yenilebilir ve yumuşadıktan sonra yenilebilir. Meyvelerin olgunlaşabilmesi için 140-160 gün gibi uzun bir süreye ihtiyaç duyarlar. Sertken yenebilen çeşitler, olgunlaşabilmeleri için daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Trabzon hurması fidanları yüksek nemi severler ve en kaliteli meyveler nemli bölgelerde yetişir. Nemin az olduğu bölgelerde sulama yapılarak iyi ürün alınabilir. Meyve olgunlaşma dönemi rüzgarlı yerlerde geçiyorsa zarar görebilir. Trabzon hurması fidanlarının dalları genellikle gevrek olduğu için şiddetli rüzgar, meyve vermiş dalların kırılmasına sebep olabilir ve bu da meyvenin kalitesini düşürebilir. En uygun toprak tipi, orta ağır ve iyi drene edilmiş derin topraklardır. Ayrıca çok hafiften çok ağır topraklara kadar çeşitli toprak tiplerine de uyum sağlayabilirler.

Dikim ve Bakım

Trabzon hurması fidanı dikim çukurları 60-70 cm derinliğinde olmalıdır. Dikim işlemi, kışları soğuk geçen yerlerde ilkbaharda yapılmalıdır. Dikim sırasında fidana kök budaması yapılmalıdır. Fidanların kazık kökü uzun ise kısaltılmamalıdır. Dikimden hemen sonra fidanlara can suyu verilmelidir. Yeni dikilmiş fidanların yağış ve rüzgarlardan etkilenip eğilmemesi için fidanların dibine herek dikilmelidir. Fidanlar dikilen hereklere bağlanmalıdır. Toprak işleme örtüsüz veya örtülü şekilde yapılabilir. Örtüsüz işlemde, toprak sürülerek yabani otlar yok edilir. Örtülü işlemde ise ağaçların taç izdüşümünde ot kontrolü yapılmalı ve ağaçlar arasındaki otlar zaman zaman biçilmelidir. Sulama suyunun kısıtlı olduğu yerlerde örtüsüz toprak işleme, nemin az olduğu yerlerde ise örtülü toprak işleme tercih edilmelidir.

Sonuç

Trabzon hurması fidanları, doğru iklim ve toprak koşullarında verimli bir şekilde yetiştirilebilir. Yüksek nem ve iyi drene edilmiş topraklar, fidanların sağlıklı büyümesini destekler. Gevrek dallar ve rüzgar gibi çevresel faktörlere dikkat edilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Trabzon hurması fidanlarının verimli ve kaliteli meyve vermesi için uygun bakım ve dikim tekniklerine uyulması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fidan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Fidan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri

Şeftali Fidanı Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aronia Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aronia Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Bodur Kiraz Fidanı Türleri ve Özellikleri