Aşılı Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri
25 Haziran 2024

Aşılı Gül Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aşılı Gül Fidanı ve Aşılama Teknikleri

Güllere yapılacak aşılama teknikleri, bölgenin iklim şartları ve toprağın fiziki yapısıyla yakından ilgilidir. Bölgenin iklim şartlarına göre seçilen aşı çeşidi, başarıyı ve üretimdeki artışı da beraberinde getirmektedir. Güller, ekildikleri bölgeler ve iklim şartlarına uygun aşılama teknikleri ile korunup çoğaltılabilir. Ayrıca ilaçlama ve aşılama yöntemleri ile zararlar en aza indirilebilir.

Aşılama tekniklerinin başarısını anlamak için bir örnek verelim: R. Multiflora, -20 ila -23 dereceye maruz kaldığında çok zor dayanır. Buna karşılık R. Canina, -35 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilir. Ancak kültür formları -20 derecenin altındaki düşük sıcaklıklara dayanamadığından kış mevsiminde korunmaları gereklidir. Baston gülleri, yani yüksek aşı uygulaması yapılan güller, aşı yeri don durumunda büyük zararlar görürler. Bu nedenle yüksek aşılı güllerin daha çok ılıman iklim şartlarında kullanılması büyük önem taşır. Eğer sert bir iklimde bu aşı uygulanacaksa, aşı yerinin korunması gerekmektedir. Gül fidanının kök bölgesinde 30 cm'ye kadar toprağın siper edilmesi her aşılama tekniğinde uygulanmalıdır. Aşı uygulaması öncesinde fidanlar incelenip, en az 10-15 gün bol bol sulanmalıdır.

Aşılı Gül Fidanı ve Aşı Çeşitleri

Güllerde İngiliz Aşısı

İngiliz aşısı, bahar aylarında yapılan bir aşılama tekniğidir. Nisan ve Mayıs ayları arasında uygulanır.

Güllerde Kalem Aşısı

Kalem aşısında, aşılama işlemi yapılacak olan bölüm yarılarak içerisine ilaçla hazırlanan kalemler konur ve macun yardımıyla kapatılır. Aşı işlemi yapılacak gülle kalem alınacak bölümün kalınlıklarının birbirine eşit olması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kesilen kalem, aşı işlemi yapılacak gövdeye havayla teması tamamen kesilecek şekilde sıkıca bağlanmalıdır.

Güllerde Göz Aşısı

Göz aşısı, Türkiye'de en yaygın aşılama tekniğidir. Bu teknik ile yıl içerisinde ticari gül fidanları elde edilir. Göz aşısı, üzerinde göz bulunan kabuk parçasıdır. Anaç, özel aşı bıçağı ile T harfine benzer bir kesik atılır, içindeki göz çıkarılıp yerine diğer gövdeden çıkarılan göz yerleştirilir ve bir bez yardımıyla bağlanır. Her aşının olduğu gibi bu göz aşısının da zamanı vardır ve yapılacağı mevsime göre durgun göz aşısı ve sürgün göz aşısı olmak üzere ikiye ayrılır.

Sürgün Göz Aşısı

Sürgün göz aşısı, Temmuz ve Eylül ayları arasında, kışların sert olduğu bölgelerde uygulanır.

Durgun Göz Aşısı

Durgun göz aşısı, Mayıs ve Temmuz ayları arasında kışların ılık olduğu bölgelerde uygulanır.

Gözün Alınması 4 Ana Unsurdan Oluşur

  • Gözün alınma işlemi
  • Anaç dalın hazırlanması
  • Gözün takılması
  • Bağlama işlemi

Aşılı Gül Fidanı, Göz Aşısı Sonrası Bakım Süreçleri

Aşı işlemi yapılırken havanın ılık ve çok sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle serin akşamlar aşının tutma oranını artırmaktadır. Aşı yapılmış fidanın her gün periyodik olarak sulanması şarttır. Yapılan aşının tutma süresi yaklaşık iki haftada belli olur. Bu süreden sonra bağlacın gevşetilip gevşetilmeyeceği anlaşılır. Bazı aşılar tutmayabilir; bu durumu aşı yerinin siyahlaşıp kurumasından anlayabiliriz. Aşının tuttuğunu ise gelişiminden anlarız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kamkat Fidanı Yetiştirilmesi

Kamkat Fidanı Yetiştirilmesi

Haber Bülteni